У периоду од 16. до 20. јануара 2024. године, наставница информатике Драгана Цветановић, учитељица Слађана Стојадиновић и представница Удружења грађана „Школа за будућност“ Милица Миладиновић. боравиле су у Анамуру (Турска), у оквиру пројекта Ерасмус+ „Code for climate change“. Током боравка учествовале су у обуци за наставнике о програмирању игара и прича и изради материјала за практично учење. Циљеви пројекта су:
‐ Унапредити квалитет образовања младих о климатским променама;
‐ Повећати способност ученика да објасне принципе климатских промена;
‐ Ојачати глобалну сарадњу и умрежавање међу ученицима у вези са климатским питањима;
‐ Интегрисати дигиталну технологију и рачунарске науке у област образовања о климатским променама.
Поред наше школе у пројекат су укључене школе из Португалије, Летоније и Турске.
TOLERANCE IN, VIOLENCE OUT
29.04.-06.05.2023.
Ученици осмог разреда, Тара Јанаћковић, Урош Јевтић, Мина Ђенић, Анђела Данијали, Ива Булајић и Истра Берић, заједно са директорком школе, Дивном Стевановић и наставницама енглеског језика, Милицом Младеновић и Љиљаном Младеновић, су посетили средњу школу у Истанбулу. Посета је трајала од 29.04.-06.05.2023. и реализована је у оквиру пројекта Erazmus +,Tolerance in, Violence out, заједно са школом из Румуније. Са овог путовања, група се вратила са најлепшим утисцима и успоменама.
2. децембар 2022.
Пројектне активности предвиђене за данас почињу ликовном радионицом: „Сликамо толеранцију“ коју са ученицима реализује наставник ликовне културе Братислав Савић. Након тога ученици ће посадиди дрвеће у школском дворишту.
Церемонија затврања одржава се у Позоришту лутака. Званице, гости из Румуније и Турске гледаће сценски наступ „Мали принц“ који је са ученицима наше школе припремила наставница српског језика Наташа Узуновић. Одгледаће и плес ученице одељења 8/3 Хане Станковић.
Пројектне активности завршавају се у школи радионицом: „Интеркултурална трансформација школе: учити живети заједно“ коју са учесницима реализује Данијела Милошевић, сарадник на Филозофском факултету – департмана за педагогију.
1. децембар 2022.
Данас ученици, наставници и учесници пројекта посећују Београд. У оквиру посете
обилазе Храм Светог Саве, Народни музеј и Калемегдан.
30. новембар 2022.
Данашњи пројектни дан почиње музичком радионицом „Заједно у ритму“ у којој ће учествовати ученици са својим наставницима. Радионицу води наставница музичке културе Валентина Динић. Игру Нишка Бања ученике учи Славољуб Узуновић, уметнички руководилац ансамбла АФА „Оро“.
Након ове радионице, наши гости са учитељицама Данијелом Ђорђевић, Наташом Крстић и Весном Миљковић посећују Народни музеја и Тврђаву.
Округли сто на тему: „Насиље НЕ – Толеранција ДА“ са ученицима учесницима реализује Нина Сретеновић, педагог школе.
Размена искуства у превенцији насиља је тема округлог стола наставника из Румуније и Турске на коме поред њих учествују Дивна Стевановић, директор школе, Нина Сретеновић, педагог и Ивана Хофман, психолог школе.
Пројектне активности настављају се радионицом „Ненасиље и брига о слабијима“ коју са учесницима реализује представник Друштва за заштиту и проучавање птица Слободан Марковић, уз координацију наставница биологије Јелене Јовановић и Јадранке Голубовић.
Учешћем у радионици „У туђим ципелама“ коју води Катарина Стојковић, представница удружења „ОПТИМ -УМ“ завршавају се данашње активности.
29. новембар 2022.
За учеснике пројекта данас је организован излет до града Пирота. Тура разгледања обухвата посету манастирима Темска и Суково, као и посету млекарској школи „Др Обрен Пејић“.
Ученици и наставници упознали су се са процесом производње, пекарским производима и историјатом млекарске школе.
Након тога уследило је разгледање града Пирота.
28. новембар 2022.
У оквиру данашњих пројектних активности ученици и наставници су имали пријем код градоначелника Нишке Бање, господина Душана Живковића. Обилазак бање организовали су наставник историје Милан Радивојевић и наставник енглеског језика Никола Микешић.
Са учесницима пројекта у просторијама школе реализована је активност: “Безбедни у школи – упознајте школског полицајца”. Педагог школе Нина Сретеновић представила је школског полицајца Братислава Стевановића који је са ученицима и наставницима разговарао о безбедности ученика у школи и школском окружењу, као и обавезама и одговорностима које носи посао школског полицајца.
У поподневним часовима учесници пројекта посетили су Народну библиотеку “Стеван Сремац”. “Лепота упознавања других култура” била је активност коју су реализовали библиотекар школе Виолета Мандић и наставник енглеског језика Предраг Јанковић.
27. новембар 2022.
У периоду од 26.новембра до 3.децембра у нашој школи реализоваће се пројектне активности ERASMUS + „Насиље НЕ – Толеранција ДА.“ Школа је домаћин ученицима и наставницима из Румуније и Турске. Предвиђене активности почињу у недељу, 27.новембра у просторијама школе пријемом гостију „Добро дошли у Србију“.
Добродошлицу гостима пожелела је Дивна Стевановић, директорка школе, као и представница Удружења грађана „Школа за будућност“ Милица Миладиновић. Ученицима и наставницима представили су се хор наше школе и чланови АФА „Оро“.
Данас ученике учеснике и наставнике очекује спортски дан.
15-22. октобар 2022.
У периоду од 15. до 22. октобра група ученика седмог разреда, у пратњи наставника Наташе Крстић и Игора Ђорђевића, боравила је у Румунији, у оквиру реализације пројекта „ERASMUS +“ Насиље НЕ, толеранција ДА. Наши ученици боравили су у граду Адјуд и са ученицима из Румуније и Турске заједно реализовали активности на превенцији насиља. Били су у прилици да својим вршњацима представе своју земљу, свој град и школу.
Припрему ученика за учешће у пројекту реализовале су педагог школе Нина Сретеновић, наставница информатике и рачунарстава Драгана Цветановић и наставница енглеског језика Јасмина Видојковић.
Активности предвиђене пројектом „ERASMUS +“ Насиље НЕ, толеранција ДА настављају се у новембру када ће наша школа бити домаћин новој групи ученика из Румуније и Турске.